Valdebatt 2026: Vad vill politikerna med Sandvikens näringsliv?
Varmt välkomna till ett tillfälle där Företagarna i Sandviken har bjudit in våra lokala politiker till en spännande debatt där de får ta ställning och berätta mer hur deras politik skapar de bästa förutsättningarna för ett företagarvänligt samhällsklimat.
Möt politikerna inför valet 2026
Torsdag 27 augusti kl 18.30
Vi bjuder våra medlemmar på Mingel med kaffe och smörgås från kl 17.30
Plats: Slaggsten, Folkets Hus, Sandviken
Politikerna i kommunen laddar som bäst inför det kommande valet i september och vi som förening vill självklart lyfta frågor som berör det lokala näringslivet. Vi bjuder därför in till sedvanlig valdebatt på Folkets Hus den 27 augusti kl 18.30 samt mingel med kaffe och smörgås från kl 17.30.
Moderatorer är Ann-Louise Kleen och Emma Ellström
Vår förhoppning är att ge er svar på hur våra politiker tänker kring frågor som tillväxt, näringslivsutveckling och framtida kompetenser.
Dessa frågor är viktiga för kommunens invånare i allmänhet - och oss företagare i synnerhet! Med en stor uppslutning av er medlemmar på valdebatten visar vi exakt HUR viktigt vi tycker detta är, så se till att boka in den 27 augusti redan idag och glöm inte ta med kollegor och vänner till mötet!
Anmälan
eller
kansli@foretagarnaisandviken.se
Du avgör vem som är valbar i valet 2026.
Fler aktiviteter som gör Sandviken levande
Ett levande centrum gynnar hela Sandviken
Ett attraktivt och livfullt centrum gör Sandviken till en plats där fler vill bo, arbeta och besöka. Det stärker handeln, lockar nya invånare och gör kommunen mer intressant för både företag och arbetskraft.
Vi synliggör Sandviken Centrum i sociala medier, men vi vill också gärna att fler lokala företag är med på våra evenemang – oavsett var i Sandviken du har din verksamhet. Det är ett utmärkt tillfälle att visa upp ditt företag och möta nya kunder. Du behöver inte ha en butik eller lokal i centrum för att vara med.
Vill du vara med? Hör av dig till oss!

