Frukostmöte med Anpassad Gymnasieskola & VGS
Välkommen till ett informativt frukostmöte för dig som är företagare i Sandviken! Vi inleder med frukostsmörgås och kaffe, och får därefter lyssna till två viktiga gäster.
Datum: Onsdag 13 november
Tid: 07.30–09.00
Plats: Hantverkarsalen, Företagarnas Hus
Välkommen till ett informativt frukostmöte för dig som är företagare i Sandviken!
Vi inleder med frukostsmörgås och kaffe, och får därefter lyssna till två viktiga gäster:
Anpassad Gymnasieskola berättar om sina elevers behov av praktikplatser inom programmen för handel, hotell, restaurang, bageri, bygg och fastighet. Ett tillfälle för dig som företagare att göra skillnad och hitta framtida talanger.
Västra Gästriklands Samhällsbyggnadsförvaltning (VGS) informerar om bygglovsprocessen – vad som gäller, vad du som företagare bör tänka på och vilka regler som gäller för olika branscher. Det finns möjlighet att ställa frågor direkt till experterna.
Anmälan krävs för att vi ska kunna beställa frukost:
Maila till kansli@foretagarnaisandviken.se senast måndag 11 november.
Välkommen till en morgon som både inspirerar och ger dig konkret nytta i ditt företagande!
Fler aktiviteter som gör Sandviken levande
Ett levande centrum gynnar hela Sandviken
Ett attraktivt och livfullt centrum gör Sandviken till en plats där fler vill bo, arbeta och besöka. Det stärker handeln, lockar nya invånare och gör kommunen mer intressant för både företag och arbetskraft.
Vi synliggör Sandviken Centrum i sociala medier, men vi vill också gärna att fler lokala företag är med på våra evenemang – oavsett var i Sandviken du har din verksamhet. Det är ett utmärkt tillfälle att visa upp ditt företag och möta nya kunder. Du behöver inte ha en butik eller lokal i centrum för att vara med.
Vill du vara med? Hör av dig till oss!
